Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje njerëzve në të gjithë botën që të dalin dhe të protestojnë më 24 mars kundër asaj që po ndodh në Ukrainë, në një mujorin luftimeve.

“Lufta e Rusisë nuk është vetëm lufta kundër Ukrainës. Kuptimi i saj është shumë më i gjerë,” thotë Zelensky, duke mbajtur për herë të parë fjalimin e tij në anglisht.

“Rusia filloi luftën kundër lirisë. Ky është vetëm fillimi për Rusinë. Rusia po përpiqet të mposht lirinë e të gjithë njerëzve në Evropë. Të gjithë njerëzve në botë”.

“Bota duhet të ndalojë Rusinë. Bota duhet të ndalojë luftën. Tashmë një muaj. Kaq kohë. Mu thye zemra, zemrat e të gjithë ukrainasve dhe çdo njeriu të lirë në planet”,ka thënë Zelensky në një video, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ambasadori gjerman: Nuk ka liberalizim për Kosovën, ende ka shtete që kundërshtojnë

Pesimist se sivjet ndodh liberalizimi i vizave për kosovarët po tregohet Ambasadori…

Kurti: Nuk bëjmë dialog me Serbinë pa diskutuar në Kuvend dhe me partitë politike

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se nuk do të ketë…

Ekspertët: Objektivi kryesor i Rusisë tani është bunkeri i Zelensky-t

‘Qendra e kontrollit’ të Kievit, një bunker në zyrën e Presidentit Volodymyr…

Rrahja mes dy grupeve në Skenderaj

Rrahje masive ka ndodhur mes dy grupeve të të rinjve te Stacioni…

Informatë: Të gjithë pranojnë se në BFI ka pasur dhe ka shkelje të rënda kushtetutare, por të gjithë e heshtin këtë fakt

Këshilli për Mbrojtjen e Kushtetutshmërisë së BFI në RMV këto ditë ka…