Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka deklaruar se gjatë ditës vdesin nga 100 ukrainas, ndërsa luftimet në pjesën lindore të vendit po vazhdojnë, raporton Kyiv Independent.

Aktualisht trupat ukrainase po luftojnë në mbrojtjen e qytetit lindor të Severodonetsk, qytet i cili është duke u bombarduar rëndë nga forcat ruse, të cilët po mundohen që ta marrin qytetin e Donbas nën kontrollin e tyre, transmeton Telegrafi.

Sipas zyrës së guvernatorit të Luhanskut, Serhiii Haidai, në spitalin e vetëm që është në gjendje pune në qytetin e Severodonetsk, ka vetëm tre mjekë në gatishmëri dhe ka furnizime vetëm për dhjetë ditë.

Në prill, Zelensky tha se gjatë luftës me Rusinë kanë vrarë rreth 3,000 ushtarë ukrainas  dhe 10 mijë tjerë janë plagosur.

Ai tani po u bën thirrje 27 vendeve anëtare të BE-së, që ta përshpejtojnë pranimin e Ukrainës në BE. Kjo kërkesë e tyre pritet të shqyrtohet në samitin e BE-së në Bruksel në fund të muajit qershor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

ATO: Aktualisht përgjohen 188 numra telefonik

Mbi 180 numra telefonik aktualisht përgjohen në mënyrë ligjore në vend. Këtë…

Ambasadorja amerikane: Duam ta ndalim luftën dhe ta bëjmë Rusinë që ta lëshojë Ukrainën

Ambasadorja amerikane në NATO Julianne Smith ka thënë se Shtetet e Bashkuara…

Biden mbërrin në selinë e NATO-s në Bruksel

Presidenti i SHBA-ve,  Joe Biden ka mbërritur në Bruksel bashkë me udhëheqësit…

Nuhi Neziri kandidat i BDl-së për Komunën e Tearcës

Sonte në mbledhjen e kryesisë së degēs së BDI-së nē Komunën e…

Arrestohet 48 vjeçari nga Shkupi

Gjysmë ore pas mesnate zyrtarë policorë nga SPB Shkup në atarin e…