Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ftuar ushtarët e Rusisë që të dorëzohen.

Në një adresim televiziv, ai ka thënë se forcat ruse kanë pësuar humbjet më të rënda që prej nisjes se pushimit të vendit të tij, madje edhe më të renda se lufta në Çeçeni.

Ai ka shtuar se ata tashmë e kanë kuptuar se nuk mund të arrijnë asgjë me luftë, raporton BBC.

“E di se ju doni që të mbijetoni”, ka thënë Zelensky, duke theksuar se ata ushtarë të cilët do të dorëzohen do të trajtohen “si njerëz, me dinjitet”.

Më tej presidenti ukrainas ka falënderuar redaktoren Maria Ovsyannikova, e cila ndërpreu lajmet në një televizion shtetëror rus, duke bërë thirrje që të ndalet lufta.

“Falënderues ndaj atyre rusëve të cilët nuk rreshtin së kërkuari të vërtetën”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet një person në Shkup për të cilin kishte fletëarrest

Ministria e Brendshme njoftoi sot se është arrestuar një banor i Shkupit…

Sot 81 raste të reja me coronavirus në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë njofton se sot janë kryer 5.315 teste, ndërsa janë…

Moska nuk do ta refuzojë takimin mes ministrave të jashtëm rus dhe ukrainas

Moska nuk do të refuzojë takimin mes ministrave të jashtëm rus dhe…

Shpërthim në një fabrikë në Itali, disa të vdekur

Një shpërthim në një fabrikë u regjistrua këtë të hënë në Casalbordino,…

Kujdes: Një kroat kidnapon fëmijë në Maqedoni

Rrëmbimi i një fëmije 7-vjeçar nga fshati Goran i Mesem i Maqedonisë…