Presidenti i Ukrainës, Zelensky thotë se sulmi rus në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya mund të kishte shkaktuar shkatërrim të barabartë me “gjashtë Çernobilë”.

“Njerëz të Ukrainës! Ne i mbijetuam natës që mund të kishte ndryshuar rrjedhën e historisë”, tha Zelensky.

Ai tha se Rusia e dinte se çfarë po bënte kur goditi predha direkt në stacion dhe e quajti atë një akt “terrori në një nivel të padëgjuar”.

Duke iu drejtuar popullit rus ai thotë:

“Si është e mundur kjo? A nuk i përjetuam së bashku pasojat e katastrofës së Çernobilit në 1986?”

Ai u kërkon atyre që “të dalin në rrugë dhe t’i thonë qeverisë tuaj se ju dëshironi të jetoni”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania ndalon hyrjen e pasagjerëve britanikë në BE?

Gjermania do të përpiqet të ndalojë hyrjen e pasagjerëve britanikë në Bashkimin…

Lavrov flet pas takimit me homologun ukrainas: Dakordësi vetëm për çështjet humanitare

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas takimit që zhvilloi me homologu…

Shefi i NATO-s thotë se blloku u bashkua në mbështetje të Ukrainës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë në një takim…

Gazetari Bozhinovski: Ka edhe një të vrarë plus tek rasti “Monstra”

Gazetari Zoran Bozhinovski në faqen e tij në Facebook ka shkruar se…

Shërbimi maqedonas pagoi dy milionë euro për vrasjen e Beg Rizajt dhe Mirsad Ndrecajt

Ish eprori i lartë i UÇK-së, G2, TMK-së dhe pjesëtari i Shërbimit…