Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se situata në front mbetet “jashtëzakonisht akute”, veçanërisht në rajonin lindor të Donetskut.

Sipas mediave të huaja Zelensky tha se forcat ruse nuk po sulmonin vetëm pozicionet ukrainase, por gjithashtu po shkatërronin qytetet dhe fshatrat përreth tyre.

Zelenskyy raportoi beteja të mëdha për Vuhledar, në jugperëndim të Donetsk, dhe Bakhmut, në verilindje dhe tha se në rajonin e Donetsk, Rusia po shton ofensivën.

Rajoni ka qenë dëshmitar i luftimeve të ashpra duke përfshirë beteja rreth qytetit të Bakhmut.

Qyteti ka rëndësi simbolike si për Rusinë ashtu edhe për Ukrainën, megjithëse analistët ushtarakë perëndimorë thonë se ka pak rëndësi strategjike.

Në fillim të kësaj jave, Ukraina konfirmoi se kishte tërhequr trupat e saj nga qyteti i vogël i minierave të kripës, Soledar, i cili ndodhet në veri të Bakhmut. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

BESA: Prokuroria të mos bie pre e presioneve politike

“Pas më shumë se një muaj presion publik për zbardhjen e skandalit…

Nënkryetari i Kievit: Jashtë Kievit mbrëmë janë dëgjuar krisma

Sirenat dhe zhurma e armëve mund të dëgjoheshin jashtë Kievit mbrëmë, por…

​Mblidhet grupi punues i BE-së, në agjendë liberalizimi i vizave për Kosovën

Grupi punues i Këshillit të Bashkimit Evropian për viza do të mblidhet…

Ish-komandanti i UÇK-së: Në batalionin tim i kam pasur 250 ushtarë, tash numri ka shkuar në 600

Aziz Bici, këshilltar i kryeministrit për Kategoritë e Dala nga Lufta e…

Pas deklaratave kundër shugurimit të Joanikijes – kërcënohet nga serbët pro-rus analisti malazez Ljubomir Filipoviq

Analisti politik nga Mali i Zi, Ljubomir Filipoviq është kërcënuar për shkak…