Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se situata në Donbas është “e vështirë” pasi Rusia synon Bakhmutin dhe Kreminën.

Zelensky, mes tjerash, ka falënderuar trupat ukrainase që po mbajnë fort pozicionet e tyre dhe po qëndrojnë të fortë, shkruan Aljazeera.

“Okupatorët përdorin të gjitha burimet – burime të rëndësishme – për të shtrydhur të paktën një përparim. Falënderoj të gjithë djemtë tanë që mbajnë fort pozicionet e tyre, qëndrojnë të fortë dhe gjejnë mundësi jo vetëm për të mos humbur asgjë, por edhe për të larguar pushtuesit, për t’i “zbritur” ata”, tha Zelenskyy.

Presidenti ukrainas foli edhe për situatën në energji dhe infrastrukturë në përgatitjen e tyre për vitin e ardhshëm dhe shtoi se “ka kërcënime që duhet t’i eliminojmë”.

Ai tha gjithashtu se marrëveshjet e arritura në takimin e javës së kaluar në Uashington do të zbatoheshin “shpejt”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani në Brdo-Brijuni: Serbia t’i sjellë para drejtësisë autorët e krimeve kundër civilëve

“Krimet e kryera nga regjimi i Millosheviqit t’i quajmë me emrin e…

Turqia goditet nga një termet me magnitude 5.1

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ka goditur mëngjesin e kësaj…

Useini: Jap dorëheqje nga Forumi Rinor i Lëvizjes Besa, Kasami nuk i dëgjon të rinjtë

Kryetari i Forumit Rinor të Lëvizjes Besa, Liridon Useini ka dhënë dorëheqje…

Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Ministria e Jashtme ruse ka kërkuar një heqje të menjëhershme të kufizimeve…

Helmimi nga alkooli lë të vdekur 34 persona në Rusi

34 persona kanë humbur jetën pas një helmimi masiv që dyshohet të…