Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë në fjalimin e tij të natës se problemet e furnizimit me energji në vend ishin më të këqijat në dhe rreth Kievit, si dhe në gjashtë rajone të tjera, duke shtuar se puna po vazhdon për të stabilizuar situatën.

Ministria e Energjisë e vendit tha të shtunën se furnizimet me energji elektrike ishin nën kontroll, pavarësisht nga një seri sulmesh ruse në infrastrukturën gjeneruese të energjisë dhe nuk kishte nevojë për panik.

Më vete, kreu i DTEK, kompania më e madhe private e energjisë në vend, tha se nuk kishte nevojë që njerëzit të largoheshin nga Ukraina për të lehtësuar problemin e energjisë.

Sulmet me raketa ruse kanë gjymtuar pothuajse gjysmën e sistemit energjetik të Ukrainës dhe autoritetet e Kievit thanë të premten se një mbyllje e plotë e rrjetit energjetik të kryeqytetit ishte e mundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Stadiumi “974” mbyll dyert, nis çmontimin i impiantit

Një nga stadiumet më të veçanta në Katar ishte padyshim ai “974”.…

Zelensky: Ukraina po lëvizë drejt fitores

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelinsky ka publikuar një video-porosi të re, në…

Amerika mirëpret vendimin e Kosovës për ta pranuar propozimin e BE-së

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se mirëpresin vendimin…

Nagip Krasniqi mbetet në paraburgim, Apeli refuzon ankesën e mbrojtjes

Gjykata e Apelit ka refuzuar ankesën e palës mbrojtëse për të pezulluar…

Probleme gjatë mobilizimit, Putini ndryshon ‘rregullat për shërbimin ushtarak’ – ata që refuzojnë përballen me ‘kufizime drastike’

Për shkak të problemeve të hasura gjatë mobilizimit të pjesshëm për luftën…