Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë në fjalimin e tij të natës se problemet e furnizimit me energji në vend ishin më të këqijat në dhe rreth Kievit, si dhe në gjashtë rajone të tjera, duke shtuar se puna po vazhdon për të stabilizuar situatën.

Ministria e Energjisë e vendit tha të shtunën se furnizimet me energji elektrike ishin nën kontroll, pavarësisht nga një seri sulmesh ruse në infrastrukturën gjeneruese të energjisë dhe nuk kishte nevojë për panik.

Më vete, kreu i DTEK, kompania më e madhe private e energjisë në vend, tha se nuk kishte nevojë që njerëzit të largoheshin nga Ukraina për të lehtësuar problemin e energjisë.

Sulmet me raketa ruse kanë gjymtuar pothuajse gjysmën e sistemit energjetik të Ukrainës dhe autoritetet e Kievit thanë të premten se një mbyllje e plotë e rrjetit energjetik të kryeqytetit ishte e mundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Anonymous Albania sulmon faqet e gjykatave: Kërkojnë lirimin e grupit të Kumanovës

Nuk ka vonuar hakmarrja e shqiptarëve ndaj institucioneve maqedonase. Grupi i njohur…

Dëshmia TRONDITËSE: Truproja i ish-deputetit të njohur ka dalë nga një furgon me logon e PD dhe ka qëlluar ish-kreun e LSI-së në Elbasan

Zbulohen të tjera detaje nga ngjarja e rëndë e ndodhur këtë të…

Fundi i Perandorisë Ruse? Me luftën në Ukrainë, në lojë është shumë më tepër sesa karriera e Putinit

Nga Walter Russell Mead “Wall Street Journal” Ndërsa Rusia dhe Ukraina po…

Eksperti për Ballkanin: Lajçak e Palmer gabuan rëndë kur folën për politikë me krerët e Kishës Serbe

Dyshja Miroslav Lajçak dhe Mathew Palmer erdhën në Kosovë dhe në Serbi…

Në kohë pandemie, përmbaruesit kanë “thithur” 123 milionë euro

Edhe pse ishte vit pandemik dhe i vështirë për ekonominë, qytetarët dhe…