Duke folur me një grup gazetarësh rusë përmes një video-lidhjeje, Volodymyr Zelensky tha se pushtimi rus kishte shkaktuar shkatërrimin e qyteteve rusishtfolëse në Ukrainë dhe tha se dëmi ishte më i keq se luftërat ruse në Çeçeni.

Ukraina është përgatitur të diskutojë statusin e neutralitetit si pjesë e një marrëveshjeje paqeje, thotë presidenti ukrainas.

“Ukraina është e gatshme të diskutojë miratimin e një statusi neutral si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë, por ai do të duhet të garantohet nga palët e treta dhe të vendoset në një referendum”, tha ai në një intervistë të transmetuar të dielën, raporton theguardian.

Ndërkohë, rregullatori shtetëror rus i medias, Roskomnadzor, ka lëshuar një paralajmërim për mediat ruse që kanë realizuar intervistën me Zelenskyn.

Rregullatori kishte paralajmëruar shtypin se nuk duhet të publikojnë intervistën dhe se “ka nisur një hetim për të identifikuar shkallën e përgjegjësisë dhe çfarë reagimi do të merret” në lidhje me mediat që kanë kryer intervistën.

Rusia kohët e fundit ka miratuar ligje të reja që kufizojnë mënyrën në të cilën mediat ruse mund të raportojnë për luftën në Ukrainë.

Ligjet më të rrepta, kundër shpërndarjes së “lajmeve të rreme” mbi aktivitetet e Forcave të Armatosura Ruse, mbartin akuza të rënda penale deri në 15 vjet burg.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Komandant Sokoli ndërpret heshtjen: Do ta paguani sot ose pas 100 viteve

Se pari desha te ta bej me dije se ne nuk jemi…

Gajser: Nuk jam dorë e zgjatur e Gruevskit, se njoh as Salvinin dhe Orbanin

Laris Gajser në radio Capodistria ka deklaruar se ai e ndjek situatën…

Johnson premton më shumë mbështetje për Ukrainën në bisedën e tij telefonike me Zelenskyn

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, ka pasur bisedën e tij…

Avokati Raufi: Fatime Fetai nuk e ka drejt!

Avokati mbrojtës Naser Raufi theksoi për INA se prokurorja Fatime Fetai sot…

“Shqipëria do të bllokohet nëse nuk paguan”, Becchetti: Qeveria Rama më detyrohet 150 milionë euro

Biznesmeni italian Francesco Becchetti thyen heshtjen dhe flet për here të parë…