Presidenti ukrainas ka thënë se ai “nuk është i interesuar” të takohet me Vladimir Putinin për bisedimet e paqes, duke thënë se ai është një “askush”.

Sipas Sky News, Volodymyr Zelensky tha se “nuk e kupton se kush merr vendime në Rusi” dhe se ndërsa Moska kërkon paqe, ajo gënjen duke sulmuar Ukrainën me raketa.

Kur u pyet nëse një takim me Putin do të ndihmonte në zgjidhjen e luftës, Zelenskyy tha: “Nuk është interesante për mua. Nuk është interesante të takohem,… Unë me të vërtetë nuk e kuptoj se kush i merr vendimet në Rusi”.

Presidenti ukrainas tha se njerëzit janë prioriteti i tij numër një, duke shtuar: “Unë nuk dua të luftoj në territorin rus”.

“Unë dua që ata të ndalojnë luftën sa më shpejt të jetë e mundur dhe të largohen sa më shpejt nga vendi ynë”.

“Unë mund t’ju them me siguri nëse ata largohen nga territori ynë, lufta do të ndalet. Kjo është e gjitha”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Në Klinikën Infektive mbi 10 persona të dyshuar me coronavirus, rezultatet dalin sot

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, aktualisht janë mbi…

BE-ja bie dakord që shmangia e sanksioneve të bëhet krim

Anëtarët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord unanimisht të shtojnë shmangien e…

Gjukanoviq: Vetëm një njeri pa dinjitet e lejon veten të shkojë në Manastirin e Cetinjës me helikopter

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, e ka kritikuar formën e…

Mbretëria e Bashkuar ia bën ‘bllok’ Rusisë – merr vendimin për ndalimin total të anijeve ruse në portet britanike

Sekretari i Transportit në Mbretërinë e Bashkuar, Grant Shapps, ka njoftuar një…

Merret vendimi nga Arben Vitia: S’mund të shkoni në dasma pa qenë të vaksinuar

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, dhe përfaqësuesi i Odës së Hotelerisë dhe…