Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha të shtunën se nëse ukrainasit në qytetin e rrethuar të Mariupolit vriten nga forcat ruse dhe nëse Rusia organizon “pseudo referendume ” në territoret e pushtuara, Ukraina do të ndalojë negociatat me palën ruse.

Ai gjithashtu përsëriti gatishmërinë për t’u takuar me presidentin rus, Vladimir Putin, duke thënë se “Unë nuk kam të drejtë të kem frikë”, pasi populli ukrainas ka treguar se nuk ka frikë nga ushtria ruse.

“Sa i përket temës së takimit me presidentin e Rusisë, po, do të doja të fillojë përfundimi i luftës. Ka një rrugë diplomatike, por ka edhe rrugë ushtarake. Pra, çdo person i shëndetshëm dhe i arsyeshëm zgjedh gjithmonë rrugën diplomatike, sepse ai ose ajo e di se kështu mund të ndalojë humbjen e dhjetëra mijërave jetëve. Dhe me fqinjë të tillë, qindra mijëra e ndoshta miliona”, tha ai gjatë një konferencë për shtyp, në një stacion nëntokësor të metros.

Zelensky duke deklaruar se “nuk ka frikë” të takohet me Putinin, pohoi se është e vështirë t’i besohet shtetit rus.

“Nuk kam besim te Rusia. Këto nuk janë sinonime, ato janë antonime: Rusia dhe Besimi. Kur ata thonë diçka, fjalët e tyre nuk përkojnë me veprimet e tyre”, ka thënë Zelensky.

Theksojmë se 44-vjeçari pritet ta takojë gjatë ditës së nesërme (e diel) Sekretarin e Shtetit amerikan, Antony Blinken.

Ndryshe, autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur sot se kanë vrarë dy gjeneralë të tjerë rusë në Kherson.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Pozitë dhe opozitë: UNMIK-u nuk duhet të jetë më në Kosovë, i ka skaduar mandati

Partitë politike në Kosovë po përkrahin thirrjen e ministressë Punëve të Jashtme,…

Departamenti Shtetëror pas dorëheqjes së Zaev: SHBA-të do të vazhdojnë të bashkëpunojnë me Qeverinë për në rrugën drejt BE-së

Departamenti Shtetëror për “Zërin e Amerikës” u shprehën se “SHBA-të presin që…

Gjuajtje me armë, plaçkitet një bankë në Shkup!

Nga Ministria e Punëve të Brendshme njoftojnë se pasditen e sotme është…

A i ka hije një myslimani të tallet me kurbanët

Besimtarë të dashur! Të gjithë ju që keni therur kurban për hirë…

Merkel dhe Putin diskutojnë për tensionet në Ukrainë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë një…