Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se Ukraina nuk është e gatshme të heqë dorë nga territori në pjesën lindore të vendit për t’i dhënë fund luftës me Rusinë, dhe se ushtria e Ukrainës është e përgatitur të luftojë ushtrinë e Moskës në rajonin e Donbasit në një betejë që ai thotë se mund të ndikojë në rrjedhën e gjithë luftës.

Zelensky tha në një intervistë me CNN se vendi i tij nuk ka asnjë garanci se Rusia nuk do të përpiqet përsëri të pushtojë Kievin – nëse është në gjendje të pushtojë Donbasin.

“Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme për ne që të mos i lejojmë ata, të qëndrojnë në këmbë, sepse kjo betejë mund të ndikojë në rrjedhën e të gjithë luftës”, tha Zelensky.

“Sepse nuk i besoj ushtrisë ruse dhe udhëheqjes ruse. Kjo është arsyeja pse ne e kuptojmë se fakti që ne i luftuam ata dhe ata u larguan – nuk do të thotë nëse ata janë në gjendje të kapin Donbasin, ata nuk do të shkojnë më tej drejt Kievit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sekuestrohen 130 mijë maska në Itali, nuk plotësonin standardet

Gjendja e pandemisë së koronavirusit ka shtuar kontrollet nga ana e Guardia…

ASH propozon disa masa për luftën kundër Koronës

Për shkak se situata e krijuar nga pandemia COVID 19 është situatë…

Kamberi: Të vazhdojë lufta politike për të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Në Luginën e Preshevës është duke votuar procesi i votimit për zgjedhjet…

Plani rus për ‘pushtimin’ e Ballkanit – si u kapën agjentët e Vladimir Putinit në Greqi që spiunonin NATO-n?

Mbrëmjen e 18 marsit shërbimet sekrete greke u informuan për rastin e…

Rreth 150,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në Gjermani

Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar…