Volodymyr Zelensky i Ukrainës është duke e vizituar Mbretërinë e Bashkuar për t’u takuar me kryeministrin Rishi Sunak, ndërsa ai u bën presion liderëve evropianë për më shumë ndihmë ushtarake.

Në një postim në Twitter, ai konfirmoi se do të takonte siç e quajti mikun e tij kryeministrin Rishi Sunak për të zhvilluar “negociata thelbësore”.

Mbretëria e Bashkuar konfirmoi të enjten se do të furnizonte Ukrainën me raketa me rreze të gjatë për të luftuar pushtimin rus.

Zelensky ka takuar liderët perëndimorë ditët e fundit dhe ka kërkuar të forcojë mbështetjen për Ukrainën, raporton BBC.

“Mbretëria e Bashkuar është një lider kur bëhet fjalë për zgjerimin e aftësive tona në tokë dhe në ajër. Ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe sot”, tha ai në Twitter.

Pritet që takimi mes dy liderëve të mos zgjasë më shumë se disa orë.

Në qeverinë britanike e kanë karakterizuar vizitën si një mirësjellje dhe një kapje përpara, në vend të një negociate, i është thënë BBC-së, me një burim që shtoi se “ka gjithmonë punë për të bërë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukraina thotë se i ka shkaktuar Rusisë viktima të konsiderueshme në Donbas

Ukraina thotë se ushtria e saj po u bën rezistencë të ashpër…

Nënpresidentja amerikane Harris kritikon ashpër metodat frikësuese të Kinës në Azi 

Nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara Kamala Harris kritikoi ashpër politikën e jashtme…

Kush është Liz Truss, kryeministrja e sapozgjedhur e Britanisë?

Liz Truss sapo u shpall kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar…

Publikohen ofertat për blerjen e respiratorëve

Janë hapur ofertat për blerjen e respiratorëve, njoftoi sot Ministri i Shëndetësisë…

Kush është më i forti?!

Këto ditë Institucioni i BFI-së u nderua me vizitën miqësore nga ana…