Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u ka bërë thirrje mbështetësve të tij perëndimorë që të “përshpejtojnë” dërgimin e furnizimeve të premtuara në Ukrainë, pasi forcat ruse pretendojnë se kanë avancuar rreth qytetit lindor të Bakhmut.

Duke folur në fjalimin e tij të natës të dielën, Zelensky theksoi nevojën për të “hapur shpejt opsionet e reja të armëve për Ukrainën”.

Udhëheqësi ukrainas tha se Moska shpresonte të “shterë” forcat e rezistencës së Kievit, duke i thënë audiencës së tij se situata ishte “shumë e vështirë” rreth Bakhmutit, shkruajnë mediat e huaja.

Ai e theksoi Bakhmutin, së bashku me qytetin Vuhledar të Donetskut, si nën “sulme të vazhdueshme ruse”, duke shtuar se “armiku nuk i numëron njerëzit e tij (të vdekur) dhe, pavarësisht nga viktimat e shumta, mban një intensitet të lartë sulmesh”.

Më 25 janar, SHBA-ja njoftoi se do të dërgonte 31 tanke M1 Abrams në Kiev, të cilat do të pajisnin një batalion tankesh ukrainas.

Presidenti Joe Biden tha se donacioni ishte i nevojshëm për forcat ukrainase për të “luftuar taktikat dhe strategjinë në zhvillim të Rusisë” në atë që ai e quajti “afat shumë të afërt”.

Në të njëjtën ditë, kancelari gjerman Olaf Scholz konfirmoi se Berlini do të dërgonte 14 tanke kryesore luftarake Leopard 2 në Kiev dhe do të lejonte transferimin e tankeve nga palët e treta nga vende të ndryshme.

Britania e Madhe kishte thënë tashmë se do të transferonte 14 tanke Challenger 2.

Por ato u zotuan me paralajmërimin se tanket nuk do të futeshin në Ukrainë së shpejti. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidenti i Ukrainës vjen me një thirrje të radhës – këtë herë duke i bërë një lutje popullit rus

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ardhur me një thirrje të radhës…

Zelensky: Situata në Donbas është e vështirë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se situata në Donbas është “e…

Lëndohen dy shtetas të Maqedonisë në një aksident trafiku në Shqipëri

Dy shtetas të Maqedonisë janë lënduar në një aksident trafiku që sot…

Macron: Putin bëri një gabim historik në Ukrainë – dhe unë ia thashë këtë

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të premten se homologu i tij rus…

Zvicra tani teston vetëm pacientët me rrezik të lartë

Autoritetet shëndetësore në Zvicër kanë vendosur të kufizojnë testet e koronavirusit tek…