Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje homologut të të tij, Vladimir Putin, për negociatat të drejtpërdrejta.

Duke folur nga Kievi, Zelensky i tha Putinit se është “koha për t’u takuar, koha për të folur. Unë dua të më dëgjojnë të gjithë, veçanërisht në Moskë”.

Udhëheqësi ukrainas u tha zyrtarëve rusë se kishte ardhur koha “për rinovimin e integritetit territorial dhe drejtësisë për Ukrainën”, shkruan Skynews.

Zelensky akuzoi gjithashtu trupat ruse për shkaktimin e një “katastrofe humanitare” duke bllokuar qytetin port të Mariupolit, duke parandaluar furnizimet që të arrinin banorët dhe duke bombarduar zonat e banuara.

Ai pretendoi se Moska kishte urdhëruar trupat e saj të “bënin gjithçka, kështu që katastrofa humanitare në qytetet e Ukrainës u shndërrua në arsye që ukrainasit të punojnë së bashku me pushtuesit”. Ai shtoi se veprime të tilla përbëjnë “një krim lufte”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish-agjenti i SHIK-ut përmend emrat e atyre që tradhtuan “Grupin e Kumanovës”

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari ka…

Të premten do të varrosen katër të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë

Më 25 qershor do të bëhet varrimi i Dibran Dibranit, Zeqir dhe…

Presidenti Meta nuk iu ndahet kërcënimeve, lëshon paralajmëriminn e fortë në kuadër të Ditës së Europës: Është koha të çlirojmë Shqipërinë nga…

Presidenti Ilir Meta nuk i ka kursyer kërcënimet edhe në Ditën e…

Metaversi, teknologjia e pastër, hapësira e militarizuar: Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar…

Zëdhënësi i talibanëve: Nuk e di pse afganët janë të frikësuar dhe duan të largohen

Zëdhënësi i talibanëve, Suhail Shaheen, ka thënë se afganët nuk duhet te…