Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i ka bërë apel nënave ruse që të mos i dërgojnë djemtë e tyre për të luftuar dhe të jenë të kujdesshëm kudo që gjenden.

Në një lutje plot emocione, ai tha: “Dua edhe një herë t’i them nënave ruse, në veçanti nënave të ushtarëve rusë – mos i dërgoni fëmijët në luftë në një vend të huaj”.

Ai madje u ka bërë thirrje atyre që të mos i besojnë premtimeve se do të dërgohen diku për stërvitje ushtarake ku nuk ka luftime – dhe se duhet të “veprojnë menjëherë” nëse kanë dyshime se po i dërgojnë në luftë në Ukrainë.

Kjo lutje e tij vjen pasi që Rusia të premten për herë të parë ka pranuar për prezencën e rekrutëve nga radhët e forcave të tyre në Ukrainë, ku shumica prej tyre nuk ishin të trajnuar për luftë dhe dhjetëra prej tyre tashmë janë rob lufte.

Duhet theksuar se në orët e para të mëngjesit të sotëm në qytete të ndryshme ukrainase, përfshirë kryeqytetin – Kievin, ka pasur luftime të ashpra. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Koreja Veriore po përgatitet për lëshim të raketave dhe satelitëve

Në pamjet e siguruara nga satelitët vërehet se Koreja Veriore është duke…

Maqedonia vazhdon dështimin në luftën kundër korrupsionit

Maqedonia e Veriut po e përmbyll vitin 2021 pa rezultate konkrete në…

Sulmi me armë në Idiana, autori i dyshuar një 19 vjeçar

Policia zhvilloi të premten kërkime në një objekt të kompanisë Fedex në…

108 raste të reja me Covid-19, regjistrohen 2 viktima dhe 112 pacientë të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informoi brenda 24 orëve nga gjithsej 1902 teste të…

Kosova në Olimpiadën 2021: Gjashtë të sigurt, mund të kualifikohen edhe të tjerë

Deri tash, Kosova ka vetëm një medalje Olimpike të fituar, saktësisht më…