Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se forcat që udhëheq kanë arritur të fitojnë terren në luftimet në rajonin juglindor të Zaporizhzhia dhe në veri rreth qytetit të dytë të vendit, Kharkiv.

“Kemi disa lajme pozitive në rajonin e Zaporizhzhias, ku kemi arritur të ndalim përparimin e pushtuesve”, thotë ai.

“Ne po përparojmë gradualisht në rajonin e Kharkiv. Ne po mbajmë pozicionet në Mykolaiv”, shtoi i pari i shtetit ukrainas.

Zelensky thotë se trupat ukrainase janë nën sulm të vazhdueshëm në Severodonetsk, për të cilin ai thotë se po zhvillohet në betejën më të vështirë të fushatës deri më tani.

“Severodonetsk, Lysychansk dhe qytete të tjera të Donbasit, të cilat pushtuesit tani i konsiderojnë si objektivat kryesore, ende qëndrojnë”, thotë presidenti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kuvendi sërish pa kuorum, nuk miratohen një sërë ligjesh

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shterur debatin për një sërë ligjesh,…

Tsipras të martën viziton Shkupin

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras të martën, më 2 prill do të…

Pendarovski: Vendi duhet të përgatitet për krizën e ardhshme, të ndryshohet ligji

Duke folur për përvojën me gjendjet e jashtëzakonshme të cilat u shpallën…

EUROPOL në aksionet kundër krimit të organizuar arreston 228 persona

Agjencia Evropiane e Policisë (EUROPOL) ka arrestuar 228 persona në aksione kundër…

Rrëfimi se si u vranë në gjumë anëtarët e familjes Morina në mars të vitit 1999

Pas disa muajve, la Gjermaninë e u kthye në Kosovë. Por, kur…