Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka falënderuar Bashkimin Evropian për ndalimin e shumicës së naftës nga Rusia dhe u ka kërkuar aleatëve të Ukrainës që t’i japin vendit më shumë armë.

Zelensky tha se vendimi i BE-së për të shkurtuar pjesën më të madhe të importeve të naftës ruse do të thotë se Moska “nuk do të jetë në gjendje të shpenzojë dhjetëra miliarda euro për të financuar terrorin”, shkruan Aljazeera.

Ai shtoi se Ukraina do të bëjë presion për më shumë sanksione, duke thënë se “nuk duhet të ketë lidhje të rëndësishme ekonomike midis botës së lirë dhe shtetit terrorist”.

Zelensky u kërkoi gjithashtu aleatëve perëndimorë të Ukrainës që të sigurojnë më shumë armë të rënda, duke thënë se situata në Ukrainën lindore ku Rusia ka shtyrë ofensivën e saj mbetet “shumë e vështirë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkarkohet komandanti i aeroplanmbajtëses amerikane

Marina amerikane ka shkarkuar komandantin e bartësit të aeroplanëve “Teodor Ruzvelt”, Bret…

Pasaportë e veçantë udhëtimi për të vaksinuarit në BE?

Propozimi i Kryeministrit grek po gjen mbështetje në Bruksel Një dokument vaksinimi…

Pendarovski: Vendimi i Brukselit ishte goditje për të gjithë

Në të vërtetë ishte një goditje për të gjithë, jo vetëm për…

Kërkohet që Kosova të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës

Themeluesi dhe kryesuesi i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus ka thënë…

Petkov: Shumë shpejtë do të kemi rezultate konkrete

Kryeministri i Bullgarisë, Kirill Petkov tha se me kryeministrin e Maqedonisë së…