Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar pas deklaratës së presidentit ukrainas Volodymy Zelensky i cili tha se ishte gati të negocionte me Rusinë dhe të heqin dorë nga Krimea.

Stoltenberg thotë se vendet aleate nuk do e pranonin asnjëherë ankesimin e paligjshëm të Krimesë nga Rusia.

“Vendet e NATO nuk do të pranojnë kurrë një aneksim të paligjshëm të Krimesë. Kemi shprehur kundërshtinë tonë gjithashtu dhe për kontrollin rusë në rajonin e Donbasit”, u shpreh sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut Verior, Jens Stoltenberg, gjatë një interviste për një media gjermane.

Stoltenberg shkoi dhe më tej, duke shtuar se Ukraina duhet ta fitojë këtë luftë për të mbrojtur vendin e saj.

Reagimi vjen, pas deklaratës së presidentit Zelensky të premten, ku ai tha se Ukraina është e gatshme të arrijë një marrëveshje paqeje, nëse Rusia tërhiqet në pozicionet përpara 23 shkurtit, duke lënë të nënkuptohet në këtë mënyrë që Kievi për momentin nuk do të kërkojë rikthimin e Krimesë, e aneksuar nga rusët në vitin 2014.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Metën e braktis edhe Skrapari

LSI merr më pak se PS, PD del e treta Skrapari është…

Çfarë sherri në një bar në Skoci (VIDEO)

Pamje dramatike tregojnë se si një grua e godet vazhdimisht një burrë…

“Putin po na detyron të gënjejmë”, sulmohet faqja e agjencisë ruse të lajmeve

Faqja e internetit të agjencisë ruse të lajmeve “TASS” është sulmuar kibernetikisht.…

Buxhovi: Kjo është formula e bashkimit Kosovë-Shqipëri

Historia njeh vetëm realitetet, që i vendos logjika e saj, që rëndom…

Shkup, pacienti për 8 ditë qendrim në spital ka paguar 18 mijë euro

Dy klinikat e njohura pritvate “Axhibadem Sistina” dhe “Zhan Mitrev” gjatë vitit…