Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka njoftuar në Twitter, se ka pasur një “bisedë të rëndësishme telefonike” me homologun turk Recep Tayyip Erdogan.

“Gjatë bisedës kam theksuar nevojën për evakuim të civilëve nga Mariupoli – përfshirë Azovstalin dhe një shkëmbim të trupave të zënë”, shtoi Zelensky, transmeton Telegrafi.

Zelensky edhe një herë ka bërë të ditur se do të tërhiqet nga negociatat me Moskën, nëse trupat ruse shkatërrojnë mbrojtësit e fundit që po mbahen të bllokuar brenda fabrikës së çelikut Azovstal në Mariupol.

Ndryshe Turqia ka raporte të mira më të dyja – pra Ukrainën dhe Rusinë dhe Erdogan ka luajtur rol kyç derisa po tentonte të arrinte një armëpushim mes dy kombeve. /Telegrafi

https://help.twitter.com/rules-and-policies/state-affiliated

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

KE: Shpejtësia e negociatave të Serbisë për anëtarësimin në BE varet nga normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën

Komisioni Evropian publikon sot paketën vjetore të zgjerimit të vitit 2022, si…

Gjendet trupi i pajetë i një mashkulli në Ulqin, dyshohet të jetë i ish-shefit të policisë i cili nga 27 maji u shpall i zhdukur

Në rrugën Shën Gjergji në Ulqin të Malit të Zi, të martën…

Këshilltari i ministrit ukrainas publikon pamjet, thotë se tregojnë nisjen e raketave për në Ukrainë nga Bjellorusia

Raketat Iskander u lëshuan nga Bjellorusia në Ukrainë rreth orës 17:00, ka…

Spasovski dhe Çulev dëshmuan për softuerin e blerë nga Rashkovski

Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski dhe ish Ministri Teknik, Naqe Çulev, gjatë…

Vazhdon dëgjimi i dëshmitarit të katërt ndaj Salih Mustafës në Hagë

Edhe sot në Hagë është duke vazhduar procesi gjyqësor ndaj ish-pjesëtarit të…