Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka përdorur fjalimin e tij të natës për të dhënë një përditësim mbi luftimet në rajonin lindor të Donetskut.

“Beteja e ashpër për Donetsk vazhdon”, tha ai.

“Beteja për Bakhmutin dhe Soledarin, për Kreminën, për qytetet dhe fshatrat e tjera në lindje të shtetit tonë vazhdon”.

Kjo vjen pasi shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës mohoi se Soledar, një qytet në Donetsk, kishte rënë në duart e Rusisë.

Fjalimi i Zelenskyt pasoi një fjalim në parlamentin lituanez më herët të premten, ku ai tha se muajt e ardhshëm do të rezultojnë “vendimtarë” për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Spasovski: Diplomatët rus janë dëbuar për shkak se kanë dalë jashtë mandatit të tyre diplomatik

Ministria për Punë të Brendshme, Oliver Spasovski për “ClickPlus” tha se diplomatët…

Bullgaria tërheq ambasadorin e saj nga Shkupi

Ambasadori bullgar në Maqedoni, Angel Angelov, do të qëndrojë jashtë vendit derisa…

Zyrtarët amerikanë bisedojnë me presidentin ukrainas për largim nga Kievi nëse do të jetë e nevojshme

Zyrtarët amerikanë kanë pasur biseda private me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për…

Zbuten tensionet midis Turqisë dhe vendeve perëndimore

Tensionet midis Turqisë dhe dhjetë vendeve perëndimore u zbutën, pak ditë pasi…

Schmitt: Në Ballkan ekziston vetëm një shtet që shkakton ngatërresa – ajo është Serbia

Historiani zviceran dhe profesori në Universitetin e Vjenës, Oliver Jens Schmitt, ka…