Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, bëri thirrje për sanksione të reja dhe më të forta kundër Rusisë gjatë fjalimit të sotëm në parlamentin e Australisë.

Australia ka furnizuar Ukrainën me pajisje mbrojtëse dhe furnizime humanitare pasi Rusia pushtoi vendin më 24 shkurt.

Ajo gjithashtu ka ndaluar eksportet e aluminit dhe xeheve të aluminit, duke përfshirë boksitin, në Rusi dhe ka vendosur gjithsej 476 sanksione për 443 individë.

Thirrjet e fundit vijnë pasi Zelensky mbrëmë tha se tani ishte një “pikë kthese” në luftën e Ukrainës me Rusinë, duke shtuar se deri më tani në bisedimet e paqes nuk kishte “asnjë specifikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pendarovski vizitoi Laboratorin për virusologji pranë ISHP-së

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së veriut, Stevo Pendarovski sot vizitoi laboratorin…

Edhe imamët në shërbim të partive

Bashkësia Fetare Islame e RMV-së është ekstremisht e politizuar “Si asnjëherë më…

A do të ndryshoj ora sivjet, ky është vendimi i fundit

Ora do të ndryshoj sërish edhe pse ishte thënë se nga ky…

Ekspertët e sigurisë: Ardhja e afganëve paraqet rrezik për Kosovën – kapacitetet janë për të pranuar deri në 10 mijë veta

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, këtë të diel bëri të ditur se…

Dimitrov kundërshton ashpër Zaharievën: Pohimet e saja janë të pavërteta

Zv.kryeministri për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov, ka kundërshtuar deklaratën e ministres për…