Presidenti ukrainas, Zelensky në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së është shprehur se Rusia duhet përjashtuar. Zelensky ka thënë se kjo duhet bërë pasi Rusia është një burim lufte. Ai thotë se një alternativë do të ishte që këshilli të reformohej.

“Atëherë opsioni tjetër do të ishte shpërbërja e vetvetes krejtësisht”.

Po ashtu, SHBA-ja ka përsëritur thirrjen e saj që Rusia të pezullohet nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, duke thënë se Uashingtoni ka vlerësuar se krimet e luftës janë kryer në Ukrainë.

Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në OKB ka thënë në Këshillin e Sigurimit se pjesëmarrja ruse “dëmton” besueshmërinë e këshillit të të drejtave të njeriut, pas “luftës së paprovokuar dhe krizës humanitare”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

NATO: Rusia të ndalë lëvizjet e trupave rreth Ukrainës

Në kuartierin qendror të NATO-s zhvillohen mbledhje krize, sepse Rusia po grumbullon…

Specialja nesër shpall aktgjykimin ndaj Gucatit dhe Haradinajt

Dhomat e Specializuara të Gjykatës së Hagës të mërkurën më 18 maj…

Tërmeti dridh Maqedoninë e Veriut

Sot është regjistruar tërmet në Maqedoninë e Veriut, me epiqendër 2 km…

Kritikohet qasja e Edi Ramës ndaj Kosovës

Sekretari i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka komentuar qëndrimin e kryeministrit të…

Spiunimi i Merkelit, Stoltenberg kërkon transparencë për hetimet mbi skandalin

“Kombet e përfshira në këtë çështje janë aleatë të NATO-s dhe duhet…