Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ai kishte “bërë hapa të mëtejshëm në rrugën e integrimit euroatlantik të Ukrainës” gjatë një bisede telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg sot.

Në një postim në Twitter, Zelensky tha: “Unë jam në kontakt të vazhdueshëm me partnerët tanë strategjikë. Pata një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg”, shkruan BBC.

Ndërkohë, Stoltenberg tha se “NATO do ta mbajë dhe rritë mbështetjen për Ukrainën për aq kohë sa të duhet”.

Ai shkroi në Twitter: “Fola me Presidentin Zelensky dhe vlerësoi popullin dhe forcat e guximshme ukrainase për përparimin mbresëlënës në rikthimin e territorit të tyre nga agresorët rusë”.

“Rusia duhet të ndalojë luftën që ka nisur”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ky është versioni zyrtar i policisë për përleshjen mes Molliqajt e Abazit

Policia e Kosovës në raportin e saj ka dhënë detaje për përleshjen…

Fatmir Mediu flet pas zyrtarizimit të aleancës me PD: Jam i gatshëm që të …

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu pas takimit një-orësh me Lulzim Bashën…

Karakaçanov: Maqedonasit duan mbështetje, por edhe të na godasin pas shpine

Zëvendëskryeministri bullgar, Krasimir Karakaçanov, ka akuzuar Maqedoninë e Veriut për shkeljen e…

Sela në takim me Kurtin

Sot në zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, lideri i Aleancës për…

Ekspertët e OKB-së: Zvicra ka probleme “sistematike” me racizmin

Zvicra ka probleme sistematike me racizmin kundër personave me prejardhje afrikane, thuhet…