Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Moskën për kryerjen e një “gjenocidi” në rajonin lindor të Donbasit, ku qyteti i Severodonetsk po vuan nga një sulm të granatimeve ruse.

“Ata duan të djegin Donbasin për ta bërë atë të pabanueshëm”, tha Zelensky.

“Forcat ruse po mbyllen në qytetet binjake strategjike të Severodonetsk dhe Lysychansk duke u përpjekur të rrethojnë dhe më pas të shkatërrojnë mbrojtësit e tyre ukrainas”.

Por nuk janë vetëm forcat e tij të armatosura, presidenti i Ukrainës akuzoi Rusinë se donte t’i zhdukte. Ai sugjeroi se pushtimi i tyre ishte gjenocid me popullsi civile të vrarë ose të dëbuar.

Ai gjithashtu akuzoi Bashkimin Evropian për dështimin për të vepruar me vendosmëri ndaj sanksioneve. Një paketë e gjashtë masash po mbahet aktualisht, më së shumti nga Hungaria, një aleate e gjatë e Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shek Hallaçi i Grupit të Kumanovës: Me krahasu rininë e Kosovës me brigadat e Kuqe është si me fluturu Isa Mustafa në Mars

Shek Hallaçi /Halil Matoshi të krahasosh rininë e Kosovës, me brigadat e…

“Target-Fortesa”, fjalët përfundimtare të Prokurorisë

Në Gjykatën Penale në Shkup, prokurorët Lençe Ristovska dhe Trajçe Pelivanov sot…

Deputetët miratojnë formimin e Komisioneve Parlamentare

Në seancën e cila është duke u mbajtur në Kuvendin e Kosovës…

H. Afrim ef. Tahiri: Stabiliteti i BFI-së dhe i myslimanëve të vendit varet nga kthimi në Kushtetutshmërinë e Institucionit

Në vazhdën e takimeve me faktorë të rëndësishëm të vendit që mund…

Sulmohet me gurë autobusi me kosovarë në Mal të Zi

Sulohet me gurë dhe sende të forta autobusi me turistë shqiptarë në…