Volodymyr Zelenskyy vlerësoi votën e 141 shteteve anëtare të OKB, që votuan pro rezolutës që dënon agresionin rus në Ukrainë. Në një postim në Twitter, presidenti ukrainas tha se ata zgjodhën anën e duhur të historisë.

“Përshëndes miratimin nga Asambleja e Përgjithshme e OKB me një shumicë të paprecedentë votash të rezolutës që i kërkon me forcë Rusisë që të ndalojë menjëherë sulmin ndaj Ukrainës. I jam mirënjohës të gjithëve dhe çdo shteti që votoi pro. Zgjodhët anën e duhur të historisë”.

Zelenskyy shkruan më tej se rezultati tregoi për një koalicion global anti-Putin që po funksionon.

“Rezultatet shkatërruese në votimit e OKB për agresorin tregojnë bindshëm se është krijuar një koalicion global anti-Putin, i cili po funksionon. Bota është me ne. E vërteta është në anën tonë. Fitorja do të jetë e jona.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Varheji u takua me ministri bullgar: Ministri Santos përmendi shumë vendime që duhet të miratohen

Ministri portugez, Augusto Santos Silva dhe eurokomisari Oliver Varheji tanimë kanë realizuar…

ASH: LSDM dhe BDI amnestuan kreatorët e ”27 prillit”

Aleanca për Shqiptarët përmes një press konferencë të mbajtur para parlamentit të…

Derisa çdo ditë regjistron bashkësi të reja islame, gjykata sërish refuzoi regjistrimin e “Kishës së Vranishkovskit”

Gjykata e Apelit në Shkup e ka refuzuar ankesën e Arqipeshkvisë Ortodokse…

Dialogu Kosovë-Serbi pritet të vazhdojë më 7 dhe 8 shtator

Delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë pritet që të zhvillojnë takime…

Vladimir Putin shkon në funeral me valixhen e dyshimtë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është filmuar duke shkuar në një funeral…