Rusia ka intensifikuar sulmet dhe bombardimet ndaj qyteteve ukrainase, duke shkatërruar objekte kultiv, ndërtesa qeveritare, pallate banimi dhe infrastrukturën kryesore.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka reaguar duke thënë se Rusia do të paguajë çdo gjë që ka shkatërruar në Ukrainë.

Ai zotohet se vendi i tij do të rindërtohet dhe Rusia do të paguajë dëmshpërblimet.

Edhe nëse shkatërroni të gjitha katedralet dhe kishat tona të Ukrainës, nuk do të shkatërroni besimin tonë, besimin tonë të sinqertë te Ukraina dhe në Zot, besimin te njerëzit. Ne do të rindërtojmë çdo shtëpi të vetme, çdo qytet të vetëm. Dhe po i themi Rusisë që të mësojë fjalët reparacion dhe kontribute. Do të paguani tërësisht për atë që keni bërë kundër shtetit tonë, kundër çdo ukrainasi”, thotë Presidenti ukrainas Zelensky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vritet presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit Jovenel Moise, është vrarë në një sulm në rezidencën…

Kolonët hebrenj që erdhën në lagjen Sheikh Jarrah në Kuds u larguan me ardhjen e palestinezëve

Sipas informacionit të marrë nga AA në rajon, nga altoparlantët e një…

Hoxha i reagon Rexhepit: Politika është “sport” i rëndë

Sekretari i Lëvizjes BESA, Arjanit Hoxha ka reaguar në fajsbuk, pas deklaratave…

Ata nuk kanë as naftë, as ushqim”/ CNN: Putin nuk e kishte imagjinuar rezistencën e fortë të Ukrainës

Pesë ditë pas pushtimit rus të Ukrainës , duket se gjërat nuk…

Ka filluar të bie numri i ukrainasve që kalojnë në Poloni

Numri i njerëzve që ikin nga Ukraina për në Poloni ka filluar…