Zëdhënësja e Ministrisë dhe Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, janë nazistë.

Zakharova tha se Kurti dhe Zelensky vetëm pretendojnë se e kundërshtojnë etiketimin si neonazistë, duke shtuar se së shpejti ata do ta pranojnë këtë.

“Opinion nga Maria Zakharova. Në fund të fundit, Kurti, Zelensky dhe të tjerë që pëlqejnë të këndojnë lavdi Ukrainës, vetëm pretendojnë se kundërshtojnë të etiketohen si neo-nazistë. Unë mendoj se ata së shpejti do të thonë: Po, ne jemi nazistë, por çfarë mund të bëni për këtë”, ka shkruar MPJ e Rusisë në Twitter.
Reagimi Zakharovës përmes një opinioni të publikuar në Telegram, ndërlidhet me ndarjen e buxhetit mbi 300 mijë euro për ta rinovuar shtëpinë e dikurshme të Xhafer Devës.

“Autoritetet aktuale në Kosovë, një territor separatist, vendosën të përjetësojnë kujtimin e Xhafer Devës në sfondin e një përshkallëzimi midis Prishtinës dhe Beogradit. Prishtina është e gatshme të shpenzojë 300 mijë euro për të restauruar një ndërtesë të vogël trekatëshe ku ky bashkëpunëtor nazist dhe kriminel lufte ka jetuar gjatë okupimit”, shkroi Zakharova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Momenti kur treni e bën copë–copë makinën në Los Angelos, shpëton shoferi

Kamerat e sigurisë në jug të Los Angeles të Shteteve të Bashkuara…

Britani/ 765 vdekje në 24 orët e fundit për shkak të COVID-19

Numri zyrtar i rivlerësuar i viktimave të shkaktuara nga COVID-19 në Britaninë…

Peruja shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, mbi 300 turistë bllokohen në Machu Picchu

Rreth 300 turistë nga e gjithë bota janë bllokuar bllokuar në qytetin…

Në veri të Krimesë shpallet Situatë Emergjente

Autoritetet e instaluara nga Rusia në Krime, kanë shpallur Situatë Emergjente, në…

Aksion policor në disa vendbanime shqiptare

Aksion policor në disa vendbanime shqiptare. Patrullime dhe kontrolle në rajonin e…