Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, citohet nga mediat ndërkombëtare të ketë thënë se një takim i drejtpërdrejtë mes Vladimir Putinit dhe Volodymyr Zelenskyy, “mund të ndodhë dhe nuk duhet përjashtuar si mundësi”.

Ai fillimisht ka theksuar se ekipet negociatore fillimisht duhet ta bëjnë punën e tyre, duke shtuar se Putin zhvillon bisedë telefonike me homologun francez Emmanuel Macron, pothuajse çdo ditë.

Peskov ka bërë të ditur se duhet shqyrtuar rrethanat, por se për asnjë moment sipas tij nuk duhet hedhur poshtë mundësia e një takimi mes dy liderëve.

Megjithatë Perëndimi është skeptik për një takim të tillë, për faktin se deri më tani Putin nuk ka shprehur as edhe një “fije” pendese për pushtimin rus në Ukrainë – e Zelenskyy ka theksuar disa herë se nuk e kanë ndërmend t’i nënshtrohen kërkesave të Moskës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kaya: Në Kahramanmaras kanë vdekur 70 shqiptarë

70 shqiptarë kanë vdekur si pasojë e tërmetit katastrofik në Kahramanmaras të…

Shtetasja e Serbisë godet me veturë një fëmijë në Tetovë dhe largohet nga vendngjarja

Një fëmijë është goditur nga një automjet në rrugën Industriale në Tetovë.…

Kurti: Më ftuan për të bërë marrëveshje para marsit 2023, për atë shkova në Bruksel – nuk është hera e parë që kemi mospajtime me Borrellin

Kryeministri Albin Kurti ka folur për raportet e tij me Përfaqësuesin e…

Rreth 20 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Rastet e reja me COVID-19 ditëve të fundit në Kosovë kanë shënuar…