Zëdhënësi i Hamasit, Khaled Qadomi, ka thënë për Al Jazeera se operacioni ushtarak i grupit është në përgjigje kundër të gjitha mizorive me të cilat janë përballur palestinezët gjatë dekadave.

“Ne duam që komuniteti ndërkombëtar të ndalojë mizoritë në Gaza, kundër popullit palestinez, vendeve tona të shenjta si Al-Aqsa. Të gjitha këto janë arsye për fillimin e kësaj beteje”, tha ai.

I pyetur nëse Hamasi kishte marrë peng ushtarë dhe civilë izraelitë, Qadomi u përgjigj se “ata nuk janë peng. Ata janë robër lufte”.

Ai shtoi se edhe kolonët izraelitë janë pushtues dhe sipas ligjit ndërkombëtar janë pushtues, raporton aljazeera.

“Pra, situata sot është një luftë kundër pushtuesve”, tha ai.

Ndërkohë, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka deklaruar se “ne jemi në luftë dhe do të fitojmë”.

Në një video mesazh të publikuar në rrjetet sociale mediave sociale, ai tha se Hamasi do të “paguajë një çmim të cilin nuk e kanë paguar më parë”.

Ndryshe, izraelitët dhe palestinezët kanë konfirmuar se në radhët e të dyja palëve ka viktima ndër civilët. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lëndohen dhjetëra persona pasi një avion në Hawaii u godit nga turbulencat

Të paktën 36 persona janë plagosur, 11 prej janë në gjendje të…

Më 12 maj do të dihet nëse Finlanda aplikon për anëtarësim në NATO

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, njoftoi se do të shpallë vendimin e…

Gjykata e Ukrainës urdhëron arrestimin e ish-presidentit Viktor Yanukovych, që akuzohet për tradhti dhe afërsinë me Putinin

Gjykata e Ukrainës ka urdhëruar arrestimin e ish-presidentit Viktor Yanukovych, i cili…

“Reketi”, VMRO-ja kërkon arrestimin e Zaevit dhe Janevës

Pas publikimit të video incizimeve të rastit “Reket”, partia opozitare VMRO DPMNE…

Gjendja e Janevës duket se është përmirësuar, mund të kthehet në Shutkë

Ish Prokurorja Speciale Katica Janeva është në gjendje më stabile dhe me…