“Presidenti maqedonas Stevo Pendarovski nuk i mbron interesat e atdheut të tij, por i shërben politikave të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan”, thotë ish zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva dhe kryetare aktuale e Komisionit për Politikë të Jashtme.

Ajo kërkon reagim të ashpër nga Bullgaria për deklaratat e Pendarovskit.

“Bullgaria duhet të ketë reagim shumë të prerë dhe të qartë ndaj deklaratës së Presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Fatkeqësisht, nuk është hera e parë që ai bën deklarata të ashpra që nuk ndihmojnë në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe”, thotë Zakharieva.

Ajo shpreson se qeveria e RMV-së nuk do ta pranojë kërkesën e Pendarovskit për shpalljen e politikanëve bullgarë persona non grata.

“Shpresoj shumë që qeveria maqedonase nuk do ta pranojë kërkesën e tij, sepse kjo do t’i përshkallëzojë më shumë marrëdhëniet dypalëshe. Kjo do t’u shërbejë atyre politikanëve bullgarë që nuk do të lejohen të hyjnë në territorin e Maqedonisë së Veriut. Disa prej tyre gjithashtu nuk ndihmojnë në normalizimin e marrëdhënieve”, tha Zakharieva.

Ndryshe, ditë më parë presidenti i RMV-së Stevo Pendaroski, kërkoi që qeveria t’i shpallë persona të padëshiruar në vend eurodeputetët bullgarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHGM dhe KEMM: Nuk ka hapësirë për sensacion në media kur ka tragjedi personale

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) dhe Këshilli për Etikë në Media…

Protestat në Peru shkak për mbylljen e pikës turisitike “Machu Picchu”

Peruja e ka mbyllur për një kohë të pacaktuar pikën e famshme…

Skandali me Xhamajkën, Vlora Çitaku thyen heshtjen

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, e…

Pink: Vuçiqi informon partinë për dorëheqje, shkak “presionet” e Perëndimit për Kosovën

Presidenti i Serbisë dhe lideri i SNS-së, Aleksandar Vuçiq u tha bashkëpunëtorëve…

Zelensky ‘nuk është i interesuar’ të takojë Putinin për bisedimet e paqes, thotë se ai është një ‘askush’

Presidenti ukrainas ka thënë se ai “nuk është i interesuar” të takohet…