Bullgaria e ka përkrahur Maqedoninë e Veriut në momentet më të vështira dhe këtë do ta vazhdojë edhe në të ardhmen. Mirëpo nuk është sekret që Beogradi ka ndikim të madh në Shkup, ka deklaruar ministrja e jashtme bullgare, Ekaterina Zaharieva, në një intervistë për gazetën “24 Orë” të Sofjes, transmeton gazeta Lajm.

“Nuk është sekret që Beogradi ka ndikim të fuqishëm në Shkup dhe që ka tendenca të sigurta të afrohet gjuha serbe, biznesi serb dhe institucionet. Ky tren nuk është ndërpre 30 vite me radhë. Le të jenë miq. Ne vetëm dëshirojmë të kenë raporte miqësore edhe me ne. Hajde të gjithë të jemi miq. Të lidhemi, të ndërtojmë bashkërisht. Nuk mund të mos kemi hekurudhë me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Nuk mund të vendosin barriera administrative për kompanitë bullgare”, ka theksuar Zaharieva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…