Nëse në qershor ose korrik Maqedonia e Veriut nuk merr datë për nisje negociatash, Kryeministri si opsion e sheh kthimin e mandatit.
Nëse vjen puna deri këtu, sipas Zoran Zaevit, hapen dy opsione të reja, formim i një qeverie të re ose zgjedhjet e parakohshme, për të cilat thotë se do të ishin të dëmshme për ekonominë.

Por me kë do të koaliciononte Zaev, nëse Presidenti sërish i jep mandat? Ai nuk hedh poshtë asnjë mundësi, përfshirë edhe koalicionin me opozitën shqiptare, për të cilën u pyet nga gazetarët.

“Opsionet e tjera janë marrja e mandatit të ri, se me cilin mandatar do të shohim, kemi President të shtetit, që besoj se tani do të japë mandat dhe s’do të kemi humbje muajsh për dhënie mandati, e më pas vetë mandatari i bën të gjitha analizat se me kë do ta përbëjë qeverinë, si persona dhe si subjekte politike, por kjo varet nga thelbi i vetë debatit nëse vihet deri tek kthimi i mandatit”, u shpreh kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

MSh: Nuk ka koronavirus tek mjekët e kthyer nga Madridi

Dy mjekët që u testuan për koronavirusin rezultojnë negativ. Edhe pse ata…

Bora bllokon malësinë e Tetovës, autoritetet komunale nuk veprojnë (FOTO)

Gjendja momentale në fshatin Bozofcë, rrugë të bllokuara nga bora dhe pa…

Aksion i madh i policisë, arrestohen 5 të punësuar në komunën e Tetovës, pesë tjerë në kërkim

Pesë personat punësuar në komunën e Tetovës janë arestuar, kurse disa ende…

Nga neser, letërnjoftimet policia ua sjellë te shtëpia

Për të lehtësuar rrëmujën në Shërbimin Administrativ të Ministrisë së Brendshme, por…

KSHZ-ja deri nesër duhet ta dorëzojë afatin për pocesin zgjedhor

Presidenti, Stevo Pendarovski sot i priti anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve…