Unë personalisht besoj në pafajësinë dhe prezumimin e pafajësisë dhe së shpejti do të pres që ta vërtetohet kjo pafajësi, në mënyrë që Frosina Remenski natyrisht që të mund të kthehet në organet dhe trupat e partisë, tha sot kryeministri Zoran Zaev në një konferencë të përbashkët për shtyp me kolegun e tij slloven Marjan Sharec.

Kryeministri njoftoi se partia do të marrë vendime për pezullimin e përkohshëm të Remenski nga bordet qendrore dhe ekzekutive.

“Më vjen mirë që sundimi i ligjit, pavarësia e gjyqësorit është dëshmuar në të gjitha mënyrat dhe format e mundshme, por sigurisht që Kushtetuta jonë garanton edhe prezumimin e pafajësisë. Ajo që kam thënë që nga momenti i hapjes së rastit, e përsërita dje, sot do ta them përsëri, partia do të marrë vendime për pezullimin e përkohshëm nga Bordi Qendror dhe Bordi Ekzekutiv. Është një qëndrim parimor. Ne kemi ndërtuar pamje deklarative, i kemi përfshirë ato në organet dhe trupat e partisë”, tha Zaev.

Deputetja Frosina Remenski dyshohet në rasti “Haraçi” dhe iu është konfiskuar pasaporta, ndërsa iu është ndaluar të largohet nga Shkupi, dhe asaj iu është kërkuar që paraqitet në gjykatë çdo javë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…