Xhamia e Shenjtë në Mekë ka instaluar së fundmi porta të sofistikuara për vetë-sterilizimin e besimtarëve si pjesë e masave paraprake kundër përhapjes së Koronavirusit të ri, ka raportuar agjencia Saudite e lajmeve SPA.

Portat, të instaluara në hyrje të xhamisë, spërkasin dezinfektues dhe janë të pajisura me kamera termike për të kontrolluar temperaturat e hyrësve në distancën prej gjashtë metrash.

Portat janë të pajisura edhe me ekrane inteligjente që shfaqin temperaturën e disa personave në të njëjtën kohë, si dhe monitorues mbikëqyrës. Të gjithë ata që hyjnë në xhami duhet të kalojnë përmes këtyre portave të cilat kanë njësi depozitimi me dezinfektues. Vetë portat do të sterilizohen rregullisht pas përdorimit, sipas SPA. Masat paraprake të tjera tashmë në Xhaminë e Shenjtë përfshijnë kontrollimin e atyre që hyjnë në vend, instalimin e kamerave termike dhe detyrimin e distancimit shoqëror.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…