Forcat e Ukrainës kanë nisur kundërofensivën e tyre të shumëpritur për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia, raportoi të enjten Washington Post, duke cituar katër ushtarë dhe oficerë ukrainas.

Ushtria ukrainase hapi një “fazë vendimtare” në luftë me sulme të intensifikuara në vijën e frontit në Ukrainën juglindore të mërkurën, u cituan të kenë thënë anëtarët.

Kundërsulmi i Kievit synon të rivendosë integritetin e tij territorial dhe të “ruajë mbështetjen perëndimore”, thuhet në botim.

Zyrtarët, përfshirë presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, kanë sinjalizuar ditët e fundit se kanë grumbulluar mjaftueshëm ndihmë ushtarake perëndimore për të ngritur një kundërofensivë të madhe kundër forcave ruse pa dhënë një datë të saktë për fillimin e saj.

Zelensky deklaroi të shtunën se ushtria ukrainase ishte gati për të nisur një kundërofensivë kundër forcave ruse.

“Ne besojmë fuqimisht se do të kemi sukses”, tha Zelensky në një intervistë me The Wall Street Journal.

Ushtria ruse pretendoi këtë javë se kishte zmbrapsur ofensivën e premtuar prej kohësh të Ukrainës në tre ditë luftime. Kyiv nuk i është përgjigjur pretendimit.

Pas pushtimit në shkallë të plotë të fqinjit të tij vitin e kaluar, Kremlini pretendoi se kishte aneksuar rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës lindore dhe jugore, një veprim që u dënua gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar.

Megjithatë, pjesë të mëdha të këtyre zonave – duke përfshirë dy nga kryeqytetet rajonale – nuk janë aktualisht nën kontrollin e forcave ruse.

Luftimet e ashpra vazhdojnë në të katër rajonet e Ukrainës të pushtuara pjesërisht nga Rusia. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aleanca dhe Alternativa me përkrahje publike për Vetëvendosjen!

Në prag të zgjedhjeve historike që të dielën mbahen në Kosovë, opozita…

Kurti: Qeveria e punës, drejtësisë dhe barazisë do të rikthehet shumë shpejt

Përfaqësues nga Lëvizja Vetëvendosje, në kuadër të Javës së Lëvizjes, kanë zhvilluar…

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

Ministria e Drejtësisë nuk pranon marrëveshje me ish të dënuarit në arrati…

72 raste të reja sot me Kovid-19, shkon në 555 numri i përgjithshëm

Në 24 orët e fundit në vend  janë regjistruar 72 rate të…

Gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së parashihet të fillojë në vitin 2021, juristët shohin vështirësi për avokatët

Prokuroria e Specializuar dhe avokatët mbrojtës kanë mosmarrëveshje për datën se kur…