Presidenti Hashim Thaçi dje tha se nga e hëna do të nisë konsultimet me liderët e partive politike për krijimin e qeverisë së re.

Por, partia e fituese e zgjedhjeve të 6 tetorit, Vetëvendosje, tha se tani bashkë me Qeverinë në detyrë janë të fokusuar në kalimin e krizës pandemike.

Zëdhënësi i Vetëvendosjes, Arlind Manxhuka, tha  se sapo të kalohet kjo pandemi duhet shkuar në zgjedhje të reja dhe se presidenti Thaçi nuk duhet të kërkojë emra për kryeministër të ri në këtë kohë krize.

“Tash për tash të gjithë ne së bashku me Qeverinë jemi të fokusuar rreth pandemisë së koronavirusit. Sapo të kalojmë këtë pandemi menjëherë duhet të shkojmë në zgjedhje të reja. Kësisoj Presidenti Thaçi nuk ka çka kërkon emra për kryeministër të ri, por le të mendojë rreth datës së zgjedhjeve porsa të mbarojë çështja urgjente e Covid19”, ka thënë Manxhuka për Klan Kosova.

Por, të kundërtën e kësaj e ka thënë Thaçi, dje gjatë ditës, ka thënë se ai nuk është pro mbajtjes së zgjedhjeve të reja, duke lënë të nënkuptohet se kërkon qeveri gjithëpërfshirëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti bashkëbisedon me avokatët mbrojtës të të burgosurve në Hagë

Kryeministri Albin Kurti sot bashkëbisedoi me të gjithë avokatët dhe bashkavokatët e…

Messi është pranë largimit sensacional nga Barca, por cilat janë pengesat dhe si mund të ndodhë transferimi eventual

Vendimi i Lionel Messit për t’u larguar këtë verë nga Barcelona e…

Osmani në SHBA vazhdon takimet me përfaqësues të shteteve të ndryshme, flasin për të arriturat e Kosovës dhe bashkëpunimin e ndërsjellë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke vazhduar vizitën e saj zyrtare…

Ukraina pengon një atentat kundër Zelensky

Ukraina pretendon se ka bërë të mundur pengimin e një sulmi ndaj…