Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach.

“Theksova se Serbia, si gjithmonë deri më tani, mbetet sinqerisht e përkushtuar për ruajtjen e paqes në rajon, siç dëshmojnë iniciativat e shumta të integrimit rajonal, nismëtar i të cilave është vendi ynë”.

Ai mes tjerash tha se për vendin me të cilin udhëheq çështje kyçe mbetet formimi i Asociacionit.

“Për ne, çështja kyçe mbetet formimi i Asociacionit të Komunave Serbe, si obligim i pranuar dhe i pranuar i Prishtinës në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare, si dhe siguria e popullatës serbe në Kosovë për të cilën presim mbështetjen e plotë të Mbretërisë së Bashkuar”, tha kreu i shtetit serb në një njoftim në llogarinë në Instagram “E ardhmja e Serbisë” pas takimit

Emisari britanik para 12 ditësh qëndroi për vizitë në Kosovë ku me kryeministrin Albin Kurti dhe presidenten Vjosa Osmani diskutoi ndër të tjera për sfidat në Ballkanin Perëndimor dhe ndikimin e Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Britania nuk planifikon heqjen e masave për parandalimin e pandemisë

Britania e Madhe nuk është afër heqjes së ndalesave të vendosura për…

Alarmet e sulmit ajror dëgjohen sërish në Kiev

Banorët e kryeqytetit ukrainas Kiev u kërkuan që të strehohen ndërsa sirenat…

Kurti takon Rohden, flasin për samitin e ardhshëm mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor dhe tregun e përbashkët rajonal

Samiti i ardhshëm mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe tregu i përbashkët…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…