Presidenti i Serbisë në intervistën e tij në Serbi duke sqaruar se pse Serbia nuk hapi asnjë kapitull sivjet tha se Maqedonia madje emrin e ndryshoi, ndërsa Bashkimi Evropian nuk i filloi bisedimet për anëtarësim me këtë vend.

“Shumë gjëra duhet t’i bëjmë më mirë dhe ndryshe, i nisëm dhe do të vazhdojë. Bashkimi Evropian nuk hapi bisedimet me Maqedoninë e cila ndryshoi edhe emrin e shtetit, ndërsa ata u premtuan kulla dhe qytete, dhe në fund nuk filluan me bisedimet”, tha Vuçiq.

Ai tha se Serbia po afrohet drejt Bashkimit Evropian kur bëhet fjalë standardi evropian, por kjo nuk mund të bëhet përnjëherë.

“Nëse vazhdojmë kështu, dhe nëse jemi numër një në tre vitet e ardhshme në zhvillimin ekonomik në Evropë, dallimi do të zvogëlohet”, tha presidenti i Serbisë, Vuçiq.

Ndryshe, Maqedonia e Veriut këtë muaj nuk nisi bisedimet për anëtarësim për shkak të bllokadës bullgare e cila përdor veton deri sa nuk zgjidhen kontestet mes RMV-së dhe Bullgarisë./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…