Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka konfirmuar për herë të parë publikisht, se në veri të Kosovës, më 31 korrik, ishin shfaqur serbë, të rinj e të vjetër, siç thotë ‘’për ta mbrojtur Kosovën nga agresorët’’.

Anise pohon se këta serbë, ishin ‘me uniforma, por të paarmatosur’.

”Për herë të parë u shfaqen fytyra, të rinj dhe të vjetër, me uniforma të ndryshme që kërkojnë të mbrojnë veriun e Kosovës nga agresorët. Kur ata të rinj të kombësisë serbe u shfaqën pa armë, i gjithë populli, të gjitha gratë në zonat urbane, zbritën për t’i përshëndetur dhe për t’u thënë ‘Mirë se erdhe liri’ ”, citon kossev, të ketë thënë ai.

Këto deklarime Aleksandar Vuçiq, i dha në një seancë që po mbahet në Kuvendin e Serbisë ku në rend dite është dialogu me Kosovën dhe marrëveshjet e deritashme përfshirë atë të fundit, për dokumentet e idenfitikimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

I merret imuniteti Teofilovskit, por refuzohet kërkesa për paraburgimin e tij

Këshilli gjyqësor sot vendosi që t’ia marrin imunitetin gjykatësit Zoran Teofilovskit por…

Qyteti amerikan drejt zhdukjes, fundoset çdo vit nga 60 centimetra

Një qytet bujqësor në Kaliforni është drejt zhdukjes së tij, Studimet e…

Flamuri kombëtar qëndron në tokë para Medreses (FOTO LAJM)

Respektimi i simboleve kombëtare është obligim i të gjithë personave fizik por…

1 viktimë dhe dëme të shumta materiale nga tërmeti në Meksikë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.4 goditi Meksikën. Lëkundjet u ndjenë…

Ky është vendimi i fundit nga Prokuroria për Dardan Krivaqën

Prokuroria Themelore në Ferizaj, Departamenti për Krime të Rënda, ka paraqitur kërkesë…