Gazetarja dhe producentja e Radios Evropa e Lirë, Vira Hyrych, është vrarë gjatë një sulmi rus me raketë në Kiev, që ka goditur banesën ku ka jetuar ajo.

Sulmi ka ndodhur më 28 prill.

Trupi i saj i pajetë është gjetur nën rrënoja në mëngjesin e 29 prillit.

Vira Hyrych ka punuar për REL prej vitit 2018. Paraprakisht, ajo ka punuar për kanalet televizive ukrainase.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lajçakun për përfaqësues të BE-së në dialogun Kosovë-Serbi

Mirosllav Lajçak u propozua edhe zyrtarisht përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian…

Majlinda Kelmendi e fiton medaljen e dytë të artë në Abu Dhabi

Majlinda Kelmendi e ka fituar medaljen e artë në grand slamin e…

Ky ësht kumanovari që ndërroi jetë tragjikisht në Tiranë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e së premtes në Tiranë…

NATO dënon veprimin e Rusisë për njohjen e rajoneve separatiste në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar veprimet e Rusisë…

Pas konfirmimit të aktakuzës, Nasim Haradinaj nesër paraqitet para Speciales

Gjykata Speciale ka konfirmuar aktakuzën ndaj Nasim Haradinajt dhe Hysni Gucatit. Gjykata…