Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se Serbia duhet të vendosë se në anën se kujt dëshiron të jetë.

Ajo ka thënë se Bashkimi Evropian do që Serbia të jetë në anën e saj, por që për këtë duhet argument I qartë se ajo ndanë vlera të njëjta me ta, si sundimi i rendit dhe ligjit. Por po ashtu ajo thekson se duhet të qartësohet edhe sa i përket kundërshtimit të pushtimit të Ukrainës nga Rusia, raporton B92.

Më tej ajo ka theksuar vendet e Ballkanit Perëndimor, pothuajse të gjitha, janë rreshtuar me BE-në për luftën në Ukrainë.

“Shpresoj se do të gjendet një zgjidhje përmes së cilës përfundimisht do të mund të përmbushet premtimi për nisjen e negociatave”.

“Është në dorën e vendeve kandidate se sa shpejtë do të lëvizin në këtë proces”, është shprehur ajo, derisa ka folur për perspektivën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bota reagon ndaj mohimit të krimeve nga ana e Serbisë, këta të fundit hedhin fajin tek dialogu

Retorika nxitëse dhe rishikimi i historisë lidhur me ngjarjet e vitit 1999,…

Stojko Paunovski ishte rrahur në Tetovë para 3 viteve, disa media akuzonin shqiptarët

Para gati tre viteve, respektivisht më 21 qershor të vitit 2018, drejtori…

Vrasja në Mitrovicë: Konfiskohet vetura e cila është përdorur nga të dyshuarit (VIDEO)

Mbrëmë pas mesnate ka ndodhur një vrasje në Mitrovicë, ku viktima është…

Ambasada amerikane u bën thirrje qytetarëve të Kosovës: Vaksinohuni!

Ambasada amerikane në Prishtinë sërish u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës…

PDK pranon letrën e Kurtit, nuk dihet nëse Hoxhaj do t’i përgjigjet pozitivisht

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj, ka folur për letrën…