Shtetet e Bashkuara të Amerikës sapo kanë miratuar zyrtarisht  paketën e re të ndihmës  prej 600 milion dollarësh për Ukrainën. Ajo përfshin  armë, municione, dhe pajisje shtesë. Teksa lufta ne Ukrainë vijon prej 7 muajsh presidenti Volodimir Zelensky njoftoi  të enjten në mbrëmje se është gjetur një varr masiv  në IZium ku u gjenden  400 trupa të ushtarëve ukrainas.

“Putini duhet ta humbasë këtë luftë dhe duhet të përballet me veprimet e tij, kjo është e rëndësishme për muaNe mbështesim mbledhjen e provave me qëllim të procedimeve të mundshme në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. Kjo është baza e sistemit tonë juridik ndërkombëtar, që ne i ndëshkojmë këto krime. Dhe në fund të fundit, Putin është përgjegjës.”

Ndërsa u pyet nëse  ajo mendon se Putin do të dalë ndonjëherë para drejtësisë, përgjigjja e Von der Leyen  ishte:

“Unë mendoj se kjo është e mundur.”

Ndër të tjera Von der Leyen bëri thirrje  që  të gjitha vendet duhet ti vijnë në ndihmë Ukrainës për tu pajisur me armatime nëse është e nevojshme.

“Nëse ata thonë se kanë nevojë për tanke beteje, atëherë ne duhet ta marrim seriozisht dhe t’ua dorëzojmë atyre.” Ukraina e di saktësisht se çfarë i duhet “për të mbrojtur jetën dhe për të mbrojtur veten”.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës sapo kanë miratuar zyrtarisht  paketën e re të ndihmës  prej 600 milion dollarësh për Ukrainën. Ajo përfshin  armë, municione, dhe pajisje shtesë. Teksa lufta ne Ukrainë vijon prej 7 muajsh presidenti Volodimir Zelensky njoftoi  të enjten në mbrëmje se është gjetur një varr masiv  në IZium ku u gjenden  400 trupa të ushtarëve ukrainas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BE-ja po shqyrton masa ndaj Polonisë

“Ne nuk mund, dhe nuk do të lejojmë që vlerat tona të…

Zjarrfikës nga Shkupi në ndihmë për të shuar zjarrin në Tetovë

Po vazhdon të përhapet zjarri në ish fabrikën e Monopolit në Tetovë.…

Qeveria tërheq pr/ligjin për ndërtesat pa leje

Në mbledhjen e sotme të  74-të, Qeveria bazuar në njoftimin për aktivitetet e…

Sadiq Khan zgjidhet kryebashkiak i Londrës për një mandat të dytë

Sadiq Khan është rizgjedhur kryetar i Bashkisë së Londrës, në një garë…

Policia jep detaje për arrestimin e aktivistëve të PSD-së gjatë aksionit të sotshëm

Pesë zyrtarë të Partisë Sociademokrate (PSD) sot janë shoqëruar në stacionin e…