Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka nisur një turne vizitash në Ballkanin Perëndimor.

Ajo sot po qëndron në Maqedoninë e Veriut, ndërsa nesër në mëngjes do të mbërrijë në Kosovë.

“Nesër në mëngjes, von der Leyen do të udhëtojë për në Prishtinë, Kosovë, e cila do të pritet nga presidentja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti”, thuhet në njoftim.

Arsyeja, sipas njoftimit zyrtar, është Rusia dhe ndikimi i saj në Ballkan, gjegjësisht në raport me energjinë dhe manipulimin e tregjeve. Tutje thuhet se shefja e KE-së do të shprehë mbështetjen e BE-së ndaj partnerëve të Ballkanit Perëndimor në luftimin e çmimeve të larta të energjisë dhe përmirësimin e sigurisë afatgjate të vendeve të Ballkanit Perëndimor për sa i përket energjisë.

Pas Kosovës, shefja e KE-së do të udhëtojë në Shqipëri ku do të ketë takime me krerët e shtetit atje.

Ndërsa më pas do të udhëtojë edhe në Bosnje e Hercegovinë, Serbi si dhe në Mal të Zi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Putin në nivelin më të ulët historik të mbështetjes publike

Përqindja e rusëve që mbështesin aktivitetin e presidentit Vladimir Putin ka rënë…

Qeveria e Kosovës merr vendim të ri për strehimin e afganëve

Është miratuar nga Qeveria e Kosovës vendimi për ofrimin e mbrojtjes së…

Liderët e NATO-s arrijnë në Bruksel për samitin e Ukrainës

Udhëheqësit e NATO-s kanë arritur në Bruksel për të diskutuar hapat e…

Pendarovski paralajmëron dhënien e mandatit në afat prej 10 ditësh pas dorëzimit

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski zyrtarisht ende nuk është njoftuar nga kryetari…

Barbadosi bëhet republikë, ndërpret lidhjet perandorake me Britaninë

Mbretëresha Elizabeth do të ketë “një mbretëri” më pak pas kësaj jave,…