Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë se qëllimi i Kremlinit është shkatërrimi ushtarak, politik dhe ekonomik i Ukrainës.

Ajo tha se Rusia donte të minonte ekzistencën e Ukrainës si shtet dhe kjo nuk mund të lejohej të ndodhte.

BE do të krijojë një platformë rindërtimi për të bashkërenduar rindërtimin e Ukrainës sapo të përfundojë lufta, shtoi ajo.

Platforma do të përdoret për të hartuar nevojat për investime, për të koordinuar veprimet dhe burimet e kanaleve, tha ajo në Konferencën e Rimëkëmbjes së Ukrainës në Zvicër.

BE-ja ka mobilizuar rreth 6.2 miliardë euro  në mbështetje financiare që nga fillimi i pushtimit rus, tha ajo.

“Dhe… më shumë do të vijnë. Ne do të angazhohemi në mënyrë thelbësore në rindërtimin afatmesëm dhe afatgjatë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pendarovski: “Reket” dridhi themelet e shtetit. Jam i dëshpëruar nga Katica Janeva

“Revolta tek qytetarët është e madhe. Edhe unë si president por edhe…

Policia e Kosovës shton kontrollet

Policia e Kosovës po vazhdon zbatimin e masave anti-COVID. Me qëllim të…

VIDEO / Gati droni kundër pandemisë, gjurmon njerëzit me temperaturë e kollë

Policia në Westport të Connecticut është duke testuar një “dron për pandeminë”…

Britania e Madhe vendos sanksione ndaj importit të havjarit dhe diamanteve nga Rusia

Industria ruse e mallrave luksoze është e fundit që është vënë në…

Rusia tërhiqet nga kufiri me Ukrainën

Rusia nisi të premten tërheqjen e trupave nga kufiri lindor i Ukrainës,…