Vendimi i Rusisë për të ndaluar furnizimin me gaz për klientët në Evropë është “një instrument shantazhi”, thotë shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Lëvizja është “e pajustifikuar dhe e papranueshme” dhe tregon mosbesueshmërinë e Rusisë si furnizues i gazit, shton ajo.

Ajo thotë se vendet anëtare të BE-së kanë plane emergjence për këtë skenar dhe Komisioni Evropian është në kontakt të ngushtë me ta për të siguruar dërgesat alternative.

“Një takim i grupit të koordinimit të gazit po zhvillohet tani për të hartuar përgjigjen e koordinuar të BE-së”, shton von der Leyen.

“Ne gjithashtu do të vazhdojmë të punojmë me partnerët ndërkombëtarë për të siguruar flukse alternative – dhe unë do të vazhdoj të punoj me liderët evropianë dhe botërorë për të garantuar sigurinë e furnizimit me energji në Evropë,” thotë ajo.

Rusia e ka ndërprerë furnizmin me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pse nuk po hapet pika kufitare Stançiq-Bellanoc? Flasin zyrtarët e MPB-së në Kosovë

Shkruan: Arbër Jashari, gazeta Express Zëvendësministri në detyrë i Punëve të Brendshme…

Nga sot ndalohet tubimi i më shumë se pesë personave, masat mund të shtrëngohen

Temperatura prej 24 gradësh e gjallëroi Shkupin. Shpatet e Vodnos, tërheqëse për…

Pamje nga dhoma e burgut ku po qëndron terroristi, Brenton Tarrant

I akuzuari për sulmin terrorist në Christchourch të Zelandës së Re, Brenton…

Zbardhet lista e të shkarkuarve, emrat e diplomatëve në “sitën” e Cakajt

Shkarkimi i një numri diplomatësh nga Ministri në Detyrë për Evropën dhe…

MPJD reagon pas ndalimit të boksierëve kosovarë në Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka reaguar për ndalesën e…