“Ju jeni e ardhmja e BE-së tonë”. Ky ka qenë mesazhi i Ursula Fon der Lajen, gjatë një fjalimi në Parlamentin Evropian në Strazburg, për qytetarët e Moldavisë, Ukrainës, Gjeorgjisë dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, kandidatë për anëtarësim në BE.

Cështja e eurointegrimit të vendeve të reja anëtare është një rrugë përplot me gjemba dhe ndan të 27 vendet e BE-së. Disa vende, mes tyre edhe Franca, para zgjerimit eventual, do të donin që të ndryshojë funksionimi i BE-së. Por, sic percjell KlanM, Ursula fon der Lajen është e mendimit se duhet të rimendohet politika e jashtme e BE-së.

“Për këtë shkak popujt e Ballkanit Perëndimor, Moldavisë, Gjeorgjisë, Ukrainës, duhet ta dijnë se janë pjesë e familjes sonë. Ju jeni e ardhmja e BE-së sonë që nuk do të jetë e plotë pa ju. Ky është mesazhi që po e çojmë” – Ursula Fon der Lajen

Duke u prononcuar për mbrojtjen e demokracisë e duke përmendur mbrojtjen e sundimit të së drejtës në BE, ajo nuk ka përmendur Poloninë ose Hungarinë, dy vendet që janë në “shënjestër” të Brukselit për cështjen e pavarësisë së gjyqësorit për Varshavën dhe për lirinë e shtypit dhe shfrytëzimin e rrejshëm të fondeve evropiane për Budapestin.

Fon der Lajen ka përmendur edhe forcar që veprojnë si “kalë Troje” duke finanuar dezinformata, me cka, minojnë demokracinë dhe vlerat evropiane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shaqir Fetai i fyen dhe i ofendon teologët që janë në mbrojtje të kushtetushmërisë së BFI-së

Kliko linkun https://www.facebook.com/116695443577184/posts/121459249767470/

“Nuk kisha asnjë simptomë”/ Nuk e dinte se kishte koronavirus, nëna infekton 18 fëmijët e saj

Brittany Jencik nga Nju Jorku raportohet se ka infektuar shumicën e 18…

442 raste të reja me koronavirus në Kosovë

442 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të…

​BE-ja kritikohet për zvarritje të dialogut, kërkohet përfshirje më e madhe e ShBA-ve

Mungesa e rezultateve konkrete në dialogun Kosovë-Serbi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian…

Dorëzohet në polici personi i cili dyshohet se vrau me thikë 22-vjeçarin

Është vet-dorëzuar në polici personi i cili dyshohet se qëlloi me thikë…