Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Komuniteti Politik Europian (EPC), ka takuar përfaqësuesin e lartë, Josep Borrell me të cilin ka diskutuar aktin e agresionit të Serbisë kundër Kosovës.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Komuniteti Politik Europian (EPC), ka takuar përfaqësuesin e lartë, Josep Borrell me të cilin ka diskutuar aktin e agresionit të Serbisë kundër Kosovës.

Osmani ka shkruar në X, Serbia duhet të mbajë përgjegjësi për shkeljen e qartë të nenit 3 të marrëveshjes së BE-së, të 27 shkurtit, e cila parashikon detyrimin për t’u përmbajtur nga kërcënimi ose përdorimi i forcës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

33-vjeçarja del e gjallë me djalin e saj pas 68 orësh

Një tjetër mrekulli është regjistruar në rrënojat e tërmetit në Turqi, ku…

Pandemia e koronavirusit lë në hije garën mes kandidatëve demokratë për president të Amerikës

Shteti amerikan Ohajo anulloi në minutën e fundit votimet paraprake për shkak…

Gaza, raportime për sulme tokësore pas ndërprerjes së internetit

Kryediplomati jordanez Ayman Safadi tha se Izraeli ka nisur një luftë tokësore…

Kolonë më shumë se një kilometër në kufirin Maqedoni-Kosovë

Pritje të gjata dhe kolona kilometrike të automjeteve janë parë sot në…

Greqia thotë se zmbrapsi afro 35,000 migrantë

Greqia ka zmbrapsur afro 35,000 migrantë, që kanë bërë përpjekje të kalojnë…