Britania e Madhe thotë se ka pikasur dy raste të reja të një varianti të ri të koronavirusit.

Sipas BBC, rastet janë kontakte të njerëzve që kanë udhëtuar në Afrikën e Jugut, prej nga e ka origjinën ky variant i ri.

Menjëherë janë vendosur kufizime për udhëtimet drejt Afrikës së Jugut.

Varianti i ri ka shkaktuar mjaft shqetësim në vendin afrikan, pasi është bërë varianti dominues në vend.

Edhe pse kanë evoluar në mënyrë të ndarë, varianti mutant i Afrikës së Jugut është i ngjashëm me atë të Britanisë së Madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…