Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban tha se vendi i tij nuk dëshironte që të vinin myslimanët në vend, pasi ndikojnë në  kulturën e tyre.- Advertisment –

“Ne nuk duam që ata të vijnë në Hungari masivisht, në atë masë që kjo të çonte në një ndryshim kulturor”,  tha ai në një intervistë për revistën gjermane STERN.

Më pak se 10% janë të huaj në vendin e tij dhe kjo mjafton. Për momentin, një nga “fushat e betejës” më të rëndësishme në Bruksel është parandalimi i dërgimit të azilkërkuesve nga vendet e Evropës Perëndimore në Hungari.

“Ne nuk duam emigrim të paligjshëm. Do ta parandalojmë këtë duke mbyllur kufijtë tanë të gjelbër”, përfundoi kryeministri hungarez.

Orban tha se shpresonte të kishte një mirëkuptim më të mirë me politikanët gjermanë. “Ata, megjithatë, kishin nevojë urgjente për të përmirësuar fjalorin e tyre”, vuri në dukje ai.

Sidoqoftë, ai foli pozitivisht për Angela Merkel, të cilën pretendon se e respekton. Sipas Orban, kancelarja gjermane mbart kryqin e politikës gjermane dhe evropiane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…