Pandemia e koronavirusit në Danimarkë është tërësisht nën kontroll dhe për këtë shkak të gjitha masat janë hequr!

Masat e rrepta ndaj Covid-19 që filluan në Danimarkë më 11 mars 2020 duke filluar prej ditës së sotme janë hequr plotësisht.

Në mbarë vendin është arritur një nivel rekord i vaksinimeve dhe se pandemia e COVID-19 plotësisht është vënë nën kontroll.

Në aeroportet dhe avionët ku janë të vlefshme masat ndërkombëtare si dhe testi PCR do të vazhdojnë të qëndrojnë në fuqi.

Mjeku kryesor për sëmundjeve infektive në spitalin “Rigshospitalet”, Jens Lundgren, në deklaratën për televizionin shtetëror DR tha se Danimarka fitoren ndaj pandemisë e ka arritur me masa të rrepta në fillim dhe më pastaj me vaksinim të lartë.

Ai njoftoi se përqindja e vaksinimit në vend ka shkuar në mbi 83 për qind, duke rikujtuar se mund të kthehen kufizimet në rast se pandemia del jashtë kontrollit në muajt e vjeshtës dhe dimrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…